32 73 91 796
biuro@erbud.com.pl

Już jest! Basen w Nowym Bytomiu otwarty

Od dziś możemy korzystać z letniego basenu w Nowym Bytomiu po modernizacji. Rudzianie mimo niezbyt sprzyjającej pogody przyszli na otwarcie i skorzystali z wodnych atrakcji.

Jest to obiekt na miarę XXI wieku. Niecki trzech basenów wykonane ze stali nierdzewnej, filtrowana woda, sanitariaty, piękny plac zabaw, zjeżdżalnie, a także szatnie czy kawiarnia – to wszystko czeka na rudzian w Nowym Bytomiu. Będziemy się starać, aby obiekt służył nam jak najdłużej. Jest on monitorowany, dzięki czemu będzie tutaj bezpiecznie – opisuje prezydent Grażyna Dziedzic podczas wizyty na nowootwartym obiekcie.

Ciekawostką jest, że woda w basenach jest podgrzewana aż do 32 stopni Celsjusza. Dzięki temu mimo że samo wylegiwanie się na basenie będzie już niemożliwe, pływać będzie można aż do października. Zobacz także inne baseny w Rudzie Śląskiej.

Cieszymy się, że wszystkie prace zostały zakończone w terminie, dzięki czemu jeszcze w te wakacje rudzianie mogą cieszyć się z tego obiektu. Przedsięwzięcie było dosyć karkołomne. Prace rozpoczęliśmy w listopadzie 2014 roku, a 24 czerwca tego roku dokonaliśmy odbioru technicznego. Znajduje się tu wiele atrakcji, które wyróżnia nasz obiekt od innych. Mamy platformę do opalania z leżakami, które można na cały dzień wynająć, są dwie duże zjeżdżalnie, system podgrzewania i filtrowania wody, a także szafki depozytowe, gdzie każdy będzie mógł zostawić swoje wartościowe rzeczy – mówi naczelnik Wydziału Inwestycji, Piotr Janik.

Z czego możemy skorzystać, przychodząc na nowobytomski basen? Jest brodzik dla dzieci z „wodnym jeżem”, basen rekreacyjny z grzybkiem, bąbelkami, masażami wodnymi czy okrągłym miejscem do robienia fali. Trzecia niecka to 25-metrowy basen pływacki z torami i miejscem do skakania. Obok basenów znajduje się platforma z trzydziestoma pięcioma leżakami, które za opłatą możemy na cały dzień wypożyczyć. Dla najmłodszych przygotowano wiele ciekawych urządzeń na placu zabaw. W lokalu gastronomicznym można zaopatrzyć się w słodkości, lody i kawę. Przy basenie rekreacyjnym można zjechać z krętej zjeżdżalni, a także ze zjeżdżalni rodzinnej z trzema torami. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR.

Jak wygląda cennik nowobytomskiego ośrodka?

Za całodniowy bilet wstępu dla osoby dorosłej zapłacimy 10zł. Bilet ulgowy to cena 6zł. Skorzystać z niego będą mogły dzieci, młodzież szkolna, studenci do 25 lat, emeryci powyżej 65 roku życia oraz renciści. Dzieci do 6. roku życia będą mogły wejść na basen bezpłatnie, natomiast dla rodzin z Rudzką Kartą Rodziny 3+ przewidziano 50% zniżkę.

Na basen można przyjść nie tylko popływać. Dla entuzjastów sportu przygotowano boisko do koszykówki, są urządzenia do ćwiczeń. Dla małych dzieci i ich mam przygotowano miejsce do ich zabawy czy przebierania. Na terenie basenu będzie możliwość organizacji spotkania czy imprezy. Wybudowano salkę konferencyjną, kawiarnię, a niedaleko ścianki wspinaczkowej usytuowana jest scena.

Ciekawym elementem modernizacji kąpieliska jest instalacja fotowoltaiczna, która będzie zasilała obiekt w energię elektryczną i będzie służyła do podgrzewania wody.

Zapytaliśmy gospodarz miasta, prezydent Grażynę Dziedzic, jakie życzenia mamy dziś złożyć nowemu obiektowi miejskiemu?

Przede wszystkim, żeby mieszkańcy cieszyli się z tego basenu i pamiętali, że jest ich. Marzyłabym, żeby wszyscy korzystający dbali o ten obiekt jak najlepiej, gdyż został on wybudowany dla nas i przez nas – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że cały obiekt oszacowano na sumę ok. 17 mln zł. Miasto otrzyma na tę inwestycję dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w kwocie nieco ponad 11 mln zł. Reszta środków pochodzi z budżetu miasta.

Co z drugim etapem inwestycji, który czeka na realizację? Miejsce, które nie jest jeszcze zagospodarowane, znajduje się na pagórku – tam, gdzie kiedyś znajdował się średni basen.

Na drugi etap tej inwestycji musimy jeszcze poczekać. W tym roku miejsce to jest częściowo wyłączone z użytkowania. Będzie tam zazielenione miejsce do plażowania, a takze boiska do siatkówki plażowej. Jest to jednak sprawa otwarta, gdyż cały czas będziemy słuchać głosów osób korzystających z obiektu w sprawie zagospodarowania tego miejsca. Jeżeli pojawią się inne propozycje, weźmiemy je pod uwagę. Najważniejsze jest dla nas zadowolenie użytkowników. Wtedy wiemy, że inwestycja poszła w dobrym kierunku – dodaje Piotr Janik z Wydziału Inwestycji UM.

Zobaczcie w galerii zdjęcia z różnych etapów budowy. Kilka z nich wykonaliśmy na miejscu podczas wizyty, a niektóre dotyczące wcześniejszych działań pokazujemy Wam dzięki uprzejmości firmy ERBUD realizującej inwestycję.

Dla zainteresowanych:

Ruda Śląska