32 73 91 796
biuro@erbud.com.pl

Rybnik będzie miał Centrum Kopernika

Znalezisko o około miesiąc opóźni oddanie do użytku parku tematycznego na terenie kampusu w Rybniku. Ostatnio praca tam wre!

Już za nieco ponad miesiąc Rybnik będzie miał swoje Centrum Kopernika! Przy ulicy Rudzkiej, na terenie kampusu, gdzie siedzibę mają dwie wyższe uczelnie, powstaje supernowoczesny park tematyczny. Budowa idzie pełną parą, choć nie bez kłopotów. Ostatnio na kilkanaście dni prace trzeba było przerwać, bo na terenie budowy znaleziono medyczne odpady!

– Wszyscy wiemy, że zanim powstał kampus, w budynkach przy Rudzkiej funkcjonował szpital.

Na placu budowy znaleźliśmy sporo odpadów medycznych, które ktoś jeszcze w latach 70. czy 80. zwyczajnie zakopał pod płotem. Były tam worki na krew, strzykawki, fiolki, butelki. Wszystko trzeba było zabezpieczyć, wywieźć, a potem zutylizować – mówi Michał Śmigielski, zastępca prezydenta Rybnika. – Oczywiście o znalezionych odpadach powiadomione zostały wszystkie odpowiednie służby sanitarne i zajmujące się ekologią – dodaje. Roboty dodatkowe związane z utylizacją odpadów kosztowały miasto ok. 150 tysięcy złotych. – Będziemy się starali odzyskać te pieniądze na drodze sądowej. Wiemy przecież, kto był właścicielem szpitala – mówi Śmigielski.

Ale kwestia pieniędzy to niejedyna komplikacja, jaką ów znalezisko wywołało. – Mieliśmy praktycznie blokadę placu budowy. Połowa terenu była wyłączona z użytkowania. Do drugiej części nie mogliśmy dojechać ciężkim sprzętem. Teraz nadrabiamy te opóźniania. Każdego dnia na placu budowy jest około 100 osób. Pracujemy w weekendy, święta – mówi nam kierownik robót Dawid Bednarczyk z rybnickiej firmy Erbud. – To bardzo fachowa, wymagająca skrupulatnego podejścia robota. Dokonujemy wielu nasadzeń roślin ozdobnych, wkrótce rozpocznie się układanie trawy z rolki. Wiele prac wymaga naprawdę fachowego podejścia – dodaje.

I rzeczywiście. Przyglądając się robotnikom na placu budowy parku tematycznego w Rybniku widać, że wiele robót pracownicy Erbudu wykonują rękami, na kolanach. Jak jest na przykład z układaniem z kamienia sporych kręgów. Bo też właśnie na bazie kręgów zbudowany będzie cały park. Jeden krąg – to ogród japoński, inny – to teren placu zabaw. Będzie także specjalne miejsce, gdzie ustawione zostaną urządzenia z parku doświadczalnego.

Jakie? To między innymi telegrafy akustyczne, urządzenia do ogniskowania dźwięku, fletnie Pana, platformy obrotowe, zwierciadła, lustra walcowe, tarcze Newtona, kalejdoskop gigant.

– Te urządzenia powoli do nas spływają i są systematycznie montowane – mówi Dawid Bednarczyk. I tak w miniony czwartek dowieziono skały wspinaczkowe bulderingowe i elementy placu zabaw. Powoli powstaje także mostek, który przerzucony będzie przez rzekę Nacynę.

– Trwa także budowa wielofunkcyjnego boiska, na którym będzie można grać w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną. Przy boisku zamontujemy nawet specjalne urządzenie, do którego będzie można wrzucić pieniądze i wówczas zapali się oświetlenie boiska, a to oznacza, że będzie można z niego korzystać nawet późnym wieczorem – mówi kierownik budowy.

dziennikzachodni